Preloader Kapat
Rehberlik

Rehberlik

Rehberlik ve psikolojik danışma bölümümüz; öğrencilerimizin hayatlarında önemli değişikliklerin olduğu ergenlik dönemlerinde, onlara koşulsuz destek olmayı hedefler. Bu doğrultuda öğrencilerimizin gelişimleri ve değişimleri yakından takip edilir. Özellikle duygusal dalgalanmalarında, yaşadıkları süreçte yalnız olmadıkları hissettirilmeye çalışılır.

Rehberlik öğretmenlerimiz, öğrencilerimizin hayallerini hedefe dönüştürme yolunda atmaları gereken adımları belirlemede onlara yardımcı olur ve hedeflerine ulaşmaları için devamlı destek verirler. Bu doğrultuda akademik anlamda eksiksiz ve doğru bir şekilde ilerlemeleri adına öğrencilerimiz; öğrenmenin mekaniği, hafıza teknikleri, zamanı etkili yönetme, hızla okuma ve test teknikleri konularında bilinçlendirilir ve yönlendirilir. Planlı ve verimli ders çalışma yöntemleri anlatılarak, öğrencilerimizin öğrenme stillerine uygun haftalık ders çalışma planları oluşturulur ve düzenli olarak uygulamalar gözlemlenir. Öğretmen geri bildirimleri ve sınav sonuçları düzenli bir şekilde takip edilerek hangi konulara, nasıl ve hangi yoğunlukta çalışmaları gerektiği konusunda öğrencilerimize yol gösterilir. Her bir öğrencimizin birbirinden farklı olduğunu bilerek bireysel çözümler önerilir. 

Öğrencilerimizin sınav kaygısı ile nasıl mücadele edecekleri konusu en önemli önceliklerimizden birisidir. Kaygı yönetimi taktikleri anlatılır. Bu doğrultuda öğrencilerimizin öz güvenleri artırılmaya çalışılır.

Öğrencilerimiz; üniversiteler, bölümler ve meslekler konusunda bilgilendirilir. Üniversite öğrencisi veya iş hayatına başlamış mezunlarımızla öğrencilerimizi bir araya getirerek onlara üniversite deneyimi ve meslekler hakkında birinci ağızdan bilgilendirme yapılır. Alanında uzman kişiler okulumuza çağırılarak seminerler düzenlenir ve öğrencilerimizin hayal güçleri ve ufukları genişletilmeye çalışılır. Üniversite tercihi sürecinde de öğrencilerimizin bireysel tercih danışmanlığı yapılır; okul, bölüm ve meslek seçimi konusunda gerekli destek sağlanır. 

Bire bir ve toplu veli görüşmeleri ile velilerimiz düzenli olarak bilgilendirilmektedir.